Transmetuar më 22-09-2022, 14:32

ITALI- Një tërmet i fortë ga goditur Italinë Qendrore. Epiqendra e tërmetit ishte midis Marche dhe Abruzzo.

INGV vlerësoi për këtë ngjarje të parë një magnitudë prej 4.1 ballë të shkallës Rihter. Një minutë më vonë, një goditje e dytë me magnitudë 3.6 e ndjekur nga dy të tjera me magnitudë 2.5 dhe 2.0.

Sipas mediave italiane, epiqendra ishte në rajonin e Abruzzo-s pothuajse përgjatë kufirit, 4 km nga Folignano në provincën e Ascoli Piceno dhe 7 km nga qyteti i Ascoli ku tërmeti u ndje dukshëm me njerëz që dolën në rrugë. Lëvizja sizmike u ndje mirë edhe në Umbria dhe raporte erdhën gjithashtu nga Toscana dhe Lacio. Për momentin nuk ka asnjë lajm për dëme.

Rreziku më i madh në rast të një ngjarje sizmike ndodh në ndërtesa të vjetra ose ndërtesa të projektuara pa standarde për tërmetet. Nëse goditja është shumë e dhunshme, mjedisi i jashtëm gjithashtu mund të bëhet i rrezikshëm pasi vala sizmike mund të shkaktojë, në një mjedis malor, rënien e shkëmbinjve ose aktivizimin e rrëshqitjeve të dheut ose përgjatë brigjeve të valëve të baticës të quajtur ‘tzunami’. Ekzistojnë rregulla të sakta për sjelljen që duhen adoptuar në rast të ngjarjeve sizmike, të rekomanduara nga Departamenti i Mbrojtjes Civile.