Transmetuar më 17-08-2022, 12:16

Një studente saudite në Universitetin e Leeds, e cila ishte kthyer në shtëpinë e saj në mbretëri për pushime, është dënuar me 34 vite burg për një llogari në Twitter dhe ndjekjen (ri-tweeting) e disidentëve dhe aktivistëve.

Dënimi nga gjykata speciale terroriste saudite u dha disa javë pas vizitës së presidentit amerikan Joe Biden në Arabinë Saudite, për të cilën aktivistët e të drejtave të njeriut kishin paralajmëruar se mund të inkurajonte mbretërinë të përshkallëzonte shtypjen e saj ndaj disidentëve dhe aktivistëve të tjerë pro-demokracisë.

Rasti shënon gjithashtu shembullin e fundit se si princi i kurorës Mohammed bin Salman ka vënë në shënjestër përdoruesit e Twitter në fushatën e tij të represionit. Njëkohësisht konfirmon aksionet e mëdha indirekt në kompaninë amerikane të mediave sociale përmes fondit të pasurisë sovrane të Arabisë Saudite, Fondit të Investimeve Publike (PIF).

Salma al-Shehab, 34 vjeçe, nënë e dy fëmijëve të vegjël, fillimisht u dënua me 3 vite burg për “krimin” e përdorimit të një faqeje interneti për të “shkaktuar trazira publike dhe destabilizuar sigurinë civile e kombëtare”. Sidoqoftë, një gjykatë apeli dha të hënën dënimin e ri, 34 vite burg, pasi prokurori publik i kërkoi gjykatës të merrte në konsideratë krime të tjera të supozuara.

34 years in prison for Saudi female activist

Sipas një përkthimi të procesverbaleve të gjykatës, të cilat u panë nga “The Guardian”, akuzat e reja përfshijnë pretendimin se Shehab po "ndihmonte ata që kërkojnë të shkaktojnë trazira publike dhe destabilizojnë sigurinë civile e kombëtare duke ndjekur llogaritë e tyre në Twitter" dhe duke ripostuar tweet-et e tyre. Besohet se Shehab mund të jetë ende në gjendje të kërkojë një apel të ri në këtë rast.

Nga të gjitha llogaritë, Shehab nuk ishte një aktiviste kryesor apo veçanërisht e zëshme saudite, qoftë brenda mbretërisë apo në Britaninë e Madhe. Ajo e përshkroi veten në Instagram, ku kishte 159 ndjekës, si higjieniste dentare, edukatore mjekësore, studente doktorature në Universitetin e Leeds, pedagoge në Universitetin Princesha Nourah bint Abdulrahman, si grua dhe nënë për djemtë e saj, Noah dhe Adam.

Profili i saj në Twitter tregon se kishte 2597 ndjekës. Midis postimeve në Twitter, Shehab ndonjëherë ripërsëriste mesazhe nga disidentët sauditë që jetojnë në mërgim, të cilët bënin thirrje për lirimin e të burgosurve politikë në mbretëri.

Ajo dukej se mbështeti rastin e Loujain al-Hathloul, një aktiviste e shquar feministe saudite, e cila ishte burgosur më parë dhe dyshohet se ishte torturuar për mbështetjen e të drejtave të vozitjes (shofere makine) për gratë dhe tani po jeton nën një ndalim udhëtimi.

Saudi Court Hands Women's Right Activist 'Longest' Verdict for Tweets

Një person që e njihte Shehabin tha se ajo nuk mund të bënte padrejtësi. Ajo u përshkrua si e arsimuar mirë dhe një lexuese e zjarrtë, e cila kishte mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar më 2018 për të ndjekur doktoraturën e saj në Leeds.

Ajo ishte kthyer në shtëpi në Arabinë Saudite në dhjetor 2020 me pushime dhe kishte ndërmend të merrte me vete dy fëmijët dhe burrin e saj në Mbretërinë e Bashkuar. Më pas ajo u thirr për t’u marrë në pyetje nga autoritetet saudite dhe përfundimisht u arrestua dhe u gjykua për postimet e saj në Twitter.

Twitter nuk pranoi të komentonte mbi rastin dhe nuk iu përgjigj pyetjeve specifike se çfarë ndikimi ka Arabia Saudite mbi kompaninë, nëse ka ndonjë. Një nga investitorët më të mëdhenj të Twitter është miliarderi saudit, Princi Alwaleed bin Talal, i cili zotëron më shumë se 5% të aksioneve përmes kompanisë së tij të investimeve, Kingdom Holdings.