Transmetuar më 15-08-2022, 09:25

ITALI- Legjenda e kinemasë italiane Gina Lollobrigida njoftoi të shtunën se do të kandidojë në zgjedhjet e përgjithshme të shtatorit si kandidate nën flamurin e aleancës së sapoformuar Euroskeptike ISP (Italia Sovrane dhe Popullore). Ajo do të përfaqësojë distriktin e Latinas, i cili ndodhet në jug të Romës.

ISP, e cila e përcaktoi veten si "alternativa e vetme", mbështetet nga Partia Komuniste, Atdheu Socialist, Ancora Italia dhe Riconquistare Italia. Grupi duhet të marrë 3% të votave për të hyrë në parlament. Platforma e grupit kundërshton rritjen e shpenzimeve ushtarake, globalizimin ekonomik, privatizimin e shfrenuar dhe "diktaturën shëndetësore".

Ndërsa Lollobrigida ishte e lidhur me partinë politike të sapoformuar përmes avokatit të saj Antonio Ingroia, një ish-magjistrat, edhe kjo nuk është përpjekja e parë e yllit 95-vjeçar për t’u futur në politikë. Ajo kandidoi për të qenë pjesë në Parlamentin Evropian në vitin 1999, mori 10,000 vota, por nuk fitoi.

Lollobrigida ka luajtur në dhjetëra filma, duke përfshirë ‘Beat the Devil’; "Gruaja më e bukur në botë"; ‘Eja shtator’; "Buka, dashuria dhe ëndrrat"; dhe ‘Buona Sera, zonja Campbell’. Ajo punoi gjithashtu si fotoreportere në vitet 1970, duke marrë një intervistë të lakmuar me liderin kuban Fidel Castro.

Italia shpalli zgjedhje të parakohshme për shtatorin pasi kryeministri Mario Draghi njoftoi dorëheqjen e tij muajin e kaluar dhe presidenti Sergio Mattarella shpërndau parlamentin, edhe pse fillimisht refuzoi dorëheqjen e Draghit.

Ish-partnerët e koalicionit të ish-kryeministrit në qeveri kishin tërhequr mbështetjen e tyre, duke u shmangur nga rritja e kostos së jetesës mes depresionit ekonomik të shkaktuar nga pandemia e Covid-19 dhe mbështetja ndaj luftës në Ukrainë./RT