Transmetuar më 05-07-2022, 07:26

Egjipt- E frikshme në brigjet e Egjiptit. Dy gra, një austriake dhe tjetra rumune, u vranë në sulmet e peshkaqenëve këtë javë në brigjet e Egjiptit, tha të dielën ministria e mjedisit e Egjiptit.

“Dy gra u sulmuan nga një peshkaqen teksa notonin” në zonën Sahl Hasheesh në jug të Hurghada në Detin e Kuq, tha ministria egjiptiane të dielën në Facebook.

Agjencia austriake e lajmeve APA tha se një nga gratë ishte një 68-vjeçare nga rajoni i Tirolit, e cila ishte duke pushuar në Egjipt.

Ministria e Jashtme e Austrisë konfirmoi për AFP të dielën “vdekjen e një shtetase austriake në Egjipt”, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Duke cituar informacionin e marrë nga autoritetet egjiptiane, ministria e jashtme e Rumanisë konfirmoi për AFP të dielën “vdekjen e një shtetase rumune”, e cila”duket” se ishte shkaktuar nga një “sulm peshkaqeni” në Hurghada.

Ishte e paqartë nëse dy gratë u sulmuan nga i njëjti peshkaqen.

Guvernatori i Detit të Kuq Amr Hanafi kishte urdhëruar të premten mbylljen e të gjitha plazheve në zonë për tre ditë pasi “një turiste austriake i është shkëputur krahu i majtë, me sa duket nga një sulm peshkaqeni”.

Një grup pune po punon për “identifikimin e shkaqeve shkencore dhe rrethanave të sulmit” dhe për të përcaktuar “arsyet pas sjelljes së peshkaqenit”, tha të dielën ministria e mjedisit.

Deti i Kuq është një destinacion popullor turistik, ku peshkaqenët janë të zakonshëm, por rrallë sulmojnë njerëzit që notojnë brenda kufijve të autorizuar.

Në vitin 2020, një djalë i ri ukrainas humbi një krah dhe një udhërrëfyes egjiptian humbi një këmbë në një sulm nga peshkaqenët.

Në vitin 2018, një turist çek u vra nga një peshkaqen në një plazh të Detit të Kuq. Një sulm i ngjashëm vrau një turist gjerman në vitin 2015.

Në vitin 2010, një varg prej pesë sulmesh në pesë ditë, jashtëzakonisht afër bregut të pikës turistike Sharm el-Sheikh vrau një gjerman dhe plagosi katër turistë të tjerë të huaj.

Sulmet e peshkaqenëve u rritën në mbarë botën në vitin 2021 pas tre viteve radhazi rënieje, sipas një raporti të publikuar në janar.