Transmetuar më 24-06-2022, 23:34

ITALI- Shpallet ‘mbreti’ i ri i rrjetit social TikTok. Ai është komediani Khaby Lame. Lame është bërë zyrtarisht ylli më i ndjekur i TikTok në planet. 22-vjeçari arriti 142.5 milionë ndjekës të enjten mbrëma, duke rrëzuar nga froni influenceren e Amerikës së Veriut Charli D’Amelio, e cila kishte mbajtur vendin e parë që nga viti 2020.

Duke postuar me emrin TikTok @khaby.lame, Lame ka kaluar 142.2 milionë fansat e D’Amelio, pas një lufte të gjatë disa mujore me ndjekësit. Ylli i rrjeteve sociale, i cili ka lindur në Senegal, por është rritur në Itali, ka punuar më parë në një fabrikë. Ai iu bashkua platformës në mars 2020 pasi humbi punën. Emri i tij i vërtetë është Khabane Lame.

Lame shpejt fitoi popullaritet në aplikacion me videot e tij humoristike, por pa fjalë, të cilat kryesisht përbëhen nga ai duke u tallur në heshtje Tik Tokers të tjerë, veçanërisht ata që sugjerojnë "hacks të jetës".

Shumica e videove të Lame grumbullojnë miliona shikime, me videon e tij më të njohur TikTok që mburret me më shumë se 300 milion shikime. Lame lindi në shtetin e Afrikës Perëndimore Senegal dhe u zhvendos në Chivasso, Itali, në moshën një vjeçare. Edhe pse i rritur në varfëri dhe jeton në banesa sociale me prindërit, Lame thotë se gjithçka që ka ia detyron prindërve të tij.