Transmetuar më 24-06-2022, 14:54

Një pasgoditje mori edhe më shumë jetë të premten dhe shkaktoi edhe më shumë mjerim në një zonë të Afganistanit lindor që po tronditet nga tërmeti i fuqishëm 5.9 ballë Rihter që media shtetërore tha se vrau 1,150 njerëz këtë javë.

Departamenti Meteorologjik i Pakistanit raportoi një tërmet të ri, me magnitudë 4.2 që Bakhtar raportoi se mori pesë jetë të tjera në distriktin Gayan të goditur rëndë nga tërmeti kryesor dhe plagosi 11 persona.

Tërmeti i të mërkurës goditi një rajon të largët malor që tashmë po përballet me varfërinë marramendëse në një kohë kur vendi në tërësi po futet më thellë në krizë ekonomike pasi shumë vende tërhoqën financimin aq shumë të nevojshëm dhe ndihmën për zhvillim, pas marrjes së pushtetit nga Talibanët.

Kjo ndihmë e kishte mbajtur vendin në këmbë dhe tërheqja e saj la miliona njerëz të pamundur për të përballuar ushqimin dhe vështirësoi edhe më tej shërbimet mjekësore.

Gati gjysma e popullsisë prej 38 milionë banorësh nuk mund të plotësojë nevojat e tyre bazë ushqimore, ndërsa disa nëpunës civilë, si mjekë, infermierë dhe mësues, nuk paguhen për muaj të tërë, sepse qeveria talebane nuk është në gjendje të përdorë rezervat e ngrira në banka të huaja.

Izolimi ndërkombëtar i Afganistanit po ndërlikon gjithashtu përpjekjet e ndihmës pasi më pak organizata ndihmash kanë një prani në vend dhe shumë qeveri janë të kujdesshme për të vënë para në duart e talebanëve.

Organizatat e ndihmës si Gjysmëhëna e Kuqe lokale dhe agjencitë e OKB-së si Programi Botëror i Ushqimit kanë dërguar ushqim, tenda, dyshekë dhe gjëra të tjera thelbësore për familjet në provincën Paktika, epiqendrën e tërmetit dhe provincën fqinje Khost.

Mijëra shtëpi me gurë dhe tulla balte u shkatërruan nga tërmeti, i cili goditi natën, duke bllokuar familje të tëra në rrënoja. Shumë nga ata që mbijetuan e kaluan natën e parë jashtë në një shi të ftohtë. Që atëherë, fshatarët kanë varrosur të vdekurit e tyre dhe kanë gërmuar nëpër rrënoja me duar,  në kërkim të të mbijetuarve.

Drejtori taleban i agjencisë shtetërore të lajmeve Bakhtar tha të premten se numri i të vdekurve nga tërmeti i parë ishte rritur në 1,150 njerëz. Abdul Wahid Rayan tha se të paktën 1,600 njerëz u plagosën.

Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare ka bërë të ditur numrin e viktimave në 770 persona.

Nuk është e qartë se si po arrihet numri i të vdekurve, duke pasur parasysh vështirësitë e aksesit dhe komunikimit me fshatrat e prekur. Tërmetet në Afganistan do të jenë më vdekjeprurësit në dy dekada.

Media shtetërore raportoi se rreth 3,000 shtëpi u shkatërruan ose u dëmtuan rëndë, duke përfshirë të paktën 1,000 në Gayan.

Ndërsa ndërtesat moderne u rezistojnë tërmeteve me magnitudë 6, në zona të tjera, shtëpitë e Afganistanit me tulla me baltë dhe malet e prirura nga rrëshkitja e tokës i bëjnë tërmete të tilla më të rrezikshme. /a.b/noa.al – Me detaje dhe foto nga AP