Transmetuar më 13-06-2022, 20:12

Ka vdekur aktori i filmit “Boogie Nights”, Philip Baker Hall. Ai ishte 90 vjeç.

Aktori i personazheve – i cili u shfaq në mbi 180 tituj gjatë gjithë karrierës së tij – ndërroi jetë të dielën.

Vdekja e Hall u konfirmua nga miku i tij, gazetari i Los Angeles Times, Sam Farmer, i cili njoftoi lajmin e hidhur në Twitter.

“Fqinji im, miku im dhe një nga njerëzit më të mençur, më të talentuar dhe më të sjellshëm që kam takuar ndonjëherë, Philip Baker Hall, vdiq paqësisht mbrëmë. Ai ishte i rrethuar nga njerëzit e dashur. Bota ka një hapësirë ​​boshe tani pa të”, ka shkruar Farmer.

Aktori i serialit "Seinfeld" ka lënë pas gruan e tij, Holly Wolfle, dhe dy vajza, Adella dhe Anna.

Hall ishte një bashkëpunëtor i shpeshtë i regjisorit Paul Thomas Anderson dhe luajti në filmin e tij të vitit 1997 "Boogie Nights", si dhe "Magnolia" në 1999.

Midis shumë roleve, ai u shfaq në projekte filmike dhe televizive duke përfshirë "Say Anything", "Curb Your Enthusiasm", "The West Wing", "Rush Hour", "Family Ties", "Modern Family", "Falcon Crest", "M*A*S*H", "Secret Honor", "LA Law", "Cagney & Lacey", "The Talented Mr. Ripley" dhe "The Practice".

Shkaku i vdekjes së tij nuk u publikua; megjithatë ai kishte vuajtur nga emfizema. /noa.al