Transmetuar më 18-05-2022, 20:20

Shi gjaku, breshër dhe rrufetë pritet të godasin Britaninë e Madhe ndërsa një shtëllungë e madhe pluhuri saharian po afron 

LONDËR, Britani e Madhe – Shi ‘gjaku’ pritet të përfshijë Mbretërinë e Bashkuar këtë javë pasi stuhitë e forta përzihen me një shtëllungë të madhe pluhuri saharian.

Në disa pjesë të vendit parashikohen reshje të dendura shiu me ngjyrë të kuqe dhe portokalli dhe rrezik për rrufe, erëra të forta dhe breshër.

Sipas Met Office, "shiu i gjakut" ndodh kur përqendrimet relativisht të larta të pluhurit ose grimcave me ngjyrë të kuqe përzihen me shiun, duke i dhënë atij një pamje të kuqe ndërsa bie.

Fenomeni i motit përshkruhet si "relativisht i rrallë" me ekspertët e motit që thonë se rastet e dokumentuara janë "të pakta".

Një paralajmërim i verdhë për stuhi është lëshuar gjithashtu nga mbrëmja e së mërkurës deri në orët e para të së enjtes në juglindje, përfshirë Londrën.

Banorëve u është kërkuar të ndërpresin plane udhëtimi.