Transmetuar më 28-03-2022, 09:12

Një vëmendje e veçantë në Oscar ishin edhe veshjet e yjeve botërorë. Ata parakaluan mbrëmjen e kaluar në tapetin e kuq për natën më të madhe të Hollywood. Sytë e të gjithëve ishin për të parë kombinimet dhe zgjedhjet që ata kishin bërë për këtë event. Nicole Kidman, Zoe Kravitz dhe Jessica Chastain zgjodhën ngjyrën pastel perfekte për kohën e ngjarjes prestigjioze ndërsa Zendaya preferoi ta ndezë atmosferën me një fund të argjendtë dhe bluzë saten për një pamje më rinore.

Kishte fitues historikë dhe të ndryshëm, fjalime të pranimit emocional dhe një shuplakë tronditëse në skenë për të cilën do të flitet për vitet në vijim. Fituesi i madh i natës ishte filmi “CODA”, i cili e mbylli shfaqjen me çmimin Oscar për filmin më të mirë. “CODA”, që qëndron për fëmijën e të rriturve që nuk dëgjojnë, tregon historinë e një vajze të re që është personi i vetëm që dëgjon në familjen e saj që nuk dëgjon. Një nga yjet e saj, Troy Kotsur, fitoi Oscarin për aktorin më të mirë dytësor dhe u bë vetëm interpretuesi i dytë i shurdhër në histori që fitoi një çmim Oscar.