Transmetuar më 19-03-2022, 17:41

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1,145 testime, 79 qytetarë të infektuar, asnjë humbje jete dhe 104 të shëruar në 24 orët e fundit Situata: Janë kryer 1,145 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 79 qytetarë, në këto bashki: 19 në Tiranë, 9 në Sarandë, 6 në Fier, 5 në Korçë, 4 në Lushnje, Himarë, 3 në Durrës, Berat, Skrapar, Gramsh, 2 në Vlorë, Memaliaj, Elbasan, 1 në Kukës, Tropojë, Lezhë, Krujë, Kamëz, Vorë, Dibër, Patos, Mallakastër, Selenicë, Delvinë, Gjirokastër, Dropull, Devoll. Janë 614 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 31 pacientë, nga të cilët 6 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit  nuk ka asnjë humbje jete me SARS-COV2. Janë shëruar 104 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 268,939 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (19 Mars 2022)

Raste të reja ditore           79 Të shëruar në 24 orë        104 Të shtruar në spitale         31 Humbje jete në 24 orë       0 Testime ditore                   1,145

Testime totale               1,767,043 Raste pozitive                   273,040 Raste të shëruara             268,939 Raste Aktive                        614 Humbje jete                        3,487

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              269 Fier                  103 Vlorë                73 Kukës              35 Elbasan           29 Gjirokastër      26 Shkodër          17 Korçë               17 Lezhë              13 Durrës             13 Berat               13 Dibër                 6