Transmetuar më 14-03-2022, 19:11

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se janë shënuar 26 raste të reja në 24 orët e fundit dhe asnjë humbje jete.

Janë kryer 577 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 26 qytetarë, në këto bashki:

8 në Tiranë, 6 në Fier, 5 në Gjirokastër, 1 në Kukës, Mirditë, Kavajë, Vlorë, Selenicë, Delvinë, Skrapar. Janë 793 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 45 pacientë, nga të cilët 4 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SARS-COV2 pozitiv. Janë shëruar 52 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 268,411 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet. Çdo qytetar mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku.

MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqëndruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese, sipas rekomandimit të mjekut të familjes. Nëse dyshoni se jeni të prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Statistika (14 Mars 2022) Raste të reja ditore           26 Të shëruar në 24 orë        52 Të shtruar në spitale         45 Humbje jete në 24 orë        0 Testime ditore                   577

Testime totale               1,760,936 Raste pozitive                   272,689 Raste të shëruara              268,411 Raste Aktive                        793 Humbje jete                          3,485

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              269 Fier                   177 Shkodër            77 Vlorë                62 Kukës              57 Lezhë               32 Gjirokastër       26 Durrës               24 Korçë                24 Elbasan             22 Berat                20 Dibër                  3