Transmetuar më 24-10-2021, 20:02

Nuk ishte thjeshtë ndeshje, ishte poshtërim

Djemtë e Jurgen Klopp rrahën keq “Djajtë e kuq” në stadiumin e tyre, një 0-5 që nuk është një prefiks britanik, por humbja më e madhe e historisë të Manchester United ndaj Reds, dhe në përgjithësi humbja më e madhe në shtëpi nga viti 1955.

Liverpool vendosi diktatin brenda 45 minutave të para, me Keita, Jota dhe dy gola nga një Salah i papërmbajtshëm që bënë që në Old Trafford të pllakos heshtja.

Në pjesën e dytë, sërish Salah shënon për një tregolësh i pabesueshëm që e shndërron egjiptianin në futbollistin e parë pas 18 vitesh që shënon një “hat trick” nga viti 2003, ku një yll i Real Madridit kryente të njëjtën kryevepër.

Emri? Cristiano Ronaldo, që për ironi të fatit ishte sot në fushë, duke iu mohuar edhe një gol nga VAR.

Vlen të theksohet se në një të diel të “zezë”, “Djajtë e kuq” i kanë lënë dhe nervat.

Pogba kreu një ndërhyrje tejet të rëndë në pjesën e dytë, duke goditur kundërshtarin me taka. Gjyqtari nuk hezitoi dhe e ndëshkoi francezin me kartonin e kuq.