Transmetuar më 13-10-2021, 23:19

Një ngjarje e rëndë ndodhi mbrëmjen e sotme në Norvegji, ku një person qëlloi për vdekje 6 qytetarë me hark me shigjeta, teksa disa të tjerë janë plagosur dhe ndodhen në gjendje të rëndë.

Ngjarja ndodhi në qytetin e Kongsbergut, 85 kilometër larg Oslos, teksa policia vendase bën me dije se ka arrestuar autorin e sulmit.

Ai është Reiner Winklarson, i cili e kishte paralajmëruar sulmin disa ditë më parë një një video të publikuar në Youtube. Ende nuk dihen motivet që e çuan autorin të merrte vendimin për të vrarë bashkëqytetarët.