Transmetuar më 18-09-2021, 13:10

Andy Carroll u largua nga Newcastle në merkaton e fundit. Ai është 32 vjeç dhe po shkon drejt fazës së fundit të karrierës. Ende ka futboll në këmbët e tij, edhe pse nuk mund të luajë. Sulmuesi, i cili ka qenë pjesë e kombëtares së Anglisë (nëntë ndeshje në të cilat ai shënoi dy gola), nuk mund të gjejë një ekip.

I ndaluar që kur përfundoi marrëdhënia e tij kontraktuale me “zogjtë”, ai tani po përpiqet të gjejë një klub: "Mendova se do ta përfundoja karrierën te Newcastle. Mendova se do të qëndroja edhe për katër ose pesë vitet e ardhshme. Kjo nuk ndodhi për shumë arsye. Për të qenë i sinqertë, ishte vërtet e vështirë për mua të mos luaja kur mendoja se mund të kisha bërë diferencën", – siguroi sulmuesi në “The Athletic”.

Megjithatë, kjo nuk ndodhi. Dhe tani nuk dorëzohet. Ai dëshiron të kthehet në fushat e blerta. Carroll stërvitet çdo ditë për të qëndruar në formë dhe qenë gati kur t’i vijë mundësia, atë që dëshiron aq shumë: "Unë dua të luaj sa më gjatë që të jetë e mundur”.

Familja e tij është e etur për ta parë atë përsëri në fushë: "Fëmijët vazhdojnë të mendojnë se unë do të nënshkruaj për Manchester City ose Barcelonën, gjë që të gjithë e dimë se nuk do të ndodhë. Fëmijët vazhdojnë të më bëjnë presion për të gjetur një klub dhe kjo është ajo që dua të bëj. Vullneti dhe pasioni im nuk janë zbehur aspak".

10 vjet më parë, në një merkato dimërore, Carroll u bë futbollisti më i shtrenjtë britanik në histori në atë kohë, pasi Liverpool pagoi 35 milionë paund. Ai mbërriti te “Reds” për të zëvendësuar Fernando Torres, i cili kishte nënshkruar për Chelsea. Dhe tani Carroll, i cili kontaktoi me Reading gjatë verës, është pa ekip.