Transmetuar më 14-09-2021, 17:18

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5,613 testime, 995 raste të reja, 5 humbje jete dhe 1010 të shëruar në 24 orët e fundit

Nga vetëm 5613 testime të kryera 24 orët e fundit në Shqipëri, janë gjetur 995 të infektuar të rinj ose më shumë se një në 5 tamponë del pozitiv për koronavirus.

Një ditë më parë ishin 410 raste të reja ndër afro 4 mijë testime të kryera.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 5,613 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 995 qytetarë, në këto bashki: 283 raste në Tiranë, 64 raste në Shkodër, 54 raste në Durrës, 48 raste në Fier, 41 raste në Lushnje, 35 raste në Kavajë, 34 raste në Sarandë, 32 raste në Elbasan, 31 raste në Berat, 29 raste në Lezhë, 28 raste në Vlorë, 22 raste në Korçë, 19 raste në Patos, 18 raste Malësi e Madhe, 17 raste në Kukës, Divjakë, Gjirokastër, 16 raste në Kurbin, Krujë, 13 raste në Kamëz, 11 raste  në Pogradec, Kuçovë, Gramsh, 10 raste Vau i Dejës, Dibër, 9 raste në Memaliaj, 8 raste në Vorë, 7 raste në Shijak, Himarë, Prrenjas, 6 raste në Mallakastër, Cërrik, Peqin, 5 raste në Delvinë, Devoll, Dimal, 4 raste në Pukë, Roskovec, 3 raste në Rrogozhinë, Mat, Selenicë, Tepelenë, Skrapar, Librazhd, 2 raste në Fushë-Arrëz, Has, Mirditë, Bulqizë, Përmet, 1 rast në Dropull.

Janë 12,599 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 195 pacientë, nga të cilët 13 janë në gjendje më të rënduar.

Në 24 orët e fundit kanë vdekur me COVID19, pesë qytetarë: Tre qytetarë nga Tirana 64 vjeç, 67 vjeç dhe 76 vjeç, një qytetare nga Vlora 64 vjeç, një qytetare nga Lezha 68 vjeç.

Janë shëruar 1010 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 143,279 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (14 Shtator 2021)

Raste të reja ditore        995

Të shëruar në 24 orë      1010

Të shtruar në spitale       195

Humbje jete në 24 orë     5

Testime ditore                 5,613

Testime totale              1,126,073

Raste pozitive               158,431

Raste të shëruara         143,279

Raste Aktive                  12,599

Humbje jete                     2,553

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             5308

Shkodër          1423

Durrës             1087

Fier                  1056

Vlorë               847

Lezhë              727

Elbasan           629

Berat               478

Korçë               315

Kukës              274

Gjirokastër      251

Dibër                204