Transmetuar më 21-07-2021, 15:49

Elseid Hysaj, ish-mbrojtësi i Napolit, mori një përqafim të madh nga shokët e tij të ekipit dje, pasi shënoi gol, i pari me Lazio, në miqësoren kundër amatorëve nga Belluno. Një gjest simbolik me vlera të mëdha në një ndeshje me pak kuptim sportiv, përveç asaj të një seance stërvitore verore. Një nga numrat e parë të telefonit që Hysaj thirri është ai i Edy Reja, trajneri i kombëtares së tij, Shqipërisë, dhe ish-trajnerit të Lazios për 5 vjet. Me pak fjalë, një që e njeh shumë mirë mjedisin bardhekaltër.

NUK “KURSEHET”/ Reja: Hysaj po luan më shumë me Gattuson, Napoli bëri mirë që bleu Rrahmanin – AlpeSport

Këto janë deklaratat e bëra për “Repubblica” nga trajneri ynë kuqezi: "Pankarta e dëmtoi atë, po e përjeton momentin me shumë vështirësi. Sapo arriti në një ekip të ri, nuk i bën mirë t’i lexojë ato mesazhe, por ka pasur përkrahje nga të gjitha anët. Edhe në kampin trajnues të Auronzo mori shumë solidaritet e mbështetje. Ai nuk mendoi të ngrinte një furtunë të tillë.

Kush e njeh nga afër e di se nuk është një person i përkushtuar politikisht. Edhe në ekipin kombëtar, kushdo që thirret për herë të parë prezantohet duke kënduar një këngë në shqip. Elseid më tha se e kishte fiksuar atë këngë ndërsa shikonte ‘La Casa de Papel’. U keqkuptua nga tifozët, ju siguroj se nuk kishte qëllim të jepte asnjë mesazh politik me atë këngë”.