Rama analizon mandatin e tretë: Opozita humbi betejën e pestë radhazi, PD u rrit në kurriz të LSI
Transmetuar më 13-05-2021, 13:57

Kryeministri Edi Rama tha se ai është prova se vendi i tij Shqipëria po bën përparim drejt anëtarësimit në BE.

Duke folur në një intervistë  për Financial Times, Rama tha se zgjedhjet e 25 Prillit, të cilat i ofruan atij një mandat të tretë si kryeministër i vendit prej 2.9 milion banorësh, treguan se kombi po përqafon stabilitetin.

“Shqipëria është një demokraci adoleshente, dhe si çdo adoleshent ajo ka probleme, por po rritet dhe do të arrijë pjekurinë për një kohë jo të gjatë,” i tha ai Financial Times.

Partia e Ramës fitoi 74 nga 140 vende.

Por analistët thanë se rezultati hedh poshtë një shoqëri të polarizuar, që po lufton për të kapërcyer paralizën politike që ka pllakosur vendin në katër vitet e fundit.

Zgjedhjet në Shqipëri janë përfshirë nga dhuna. Në dekadën e kaluar, qendrat e votimit u sulmuan dhe fletëvotimet u dogjën, me incidente fatale.

Partitë e opozitës bojkotuan zgjedhjet lokale të vitit 2019 dhe refuzuan të marrin pjesë në parlament, duke bërë që mbështetësit perëndimorë të Shqipërisë, BE dhe SHBA-së të ndërmjetësojnë në një kompromis përpara votimit të muajit të kaluar.

Ata negociuan lidhur me një premtim për të kryer reformën zgjedhore – sikush për hapjen e negociatave, për anëtarësimin në BE.

Zgjedhjet ishin më të buta, por kundërshtarët politikë kanë denoncuar blerjen dhe frikësimin e votuesve. Vëzhguesit nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë thanë se, ndërsa sondazhet ishin kryesisht të drejta, "partia në pushtet fitoi përparësi të konsiderueshme nga detyra e saj, duke përfshirë kontrollin e administratave lokale dhe keqpërdorimin e burimeve administrative.

Një mbështetës i partisë Socialiste u vra gjatë trazirave në qytetin e Elbasanit. Ajo u ndez pasi Presidenti Ilir Meta, themeluesi i Lëvizjes Socialiste për Integrim (LSI), akuzoi Ramën për drejtimin e një "regjimi kleptokratik" që "rrëmbeu të gjitha fuqitë dhe sovranitetin e popullit të Shqipërisë dhe eliminoi llogaridhënien ”.

Rama hodhi poshtë ankesat e opozitës për rregullsitë zgjedhore dhe kapjen e shtetit: "Ata që nuk dinë çfarë të bëjnë me lirinë e fjalës, ankohen për mungesë lirie."

Ai tha se ky refuzim për t’u përfshirë në institucione politike ishte arsyeja për performancën e dobët të Partisë Demokratike (PD) dhe LSI. PD përmirësoi pjesën e saj të votave në kurriz të LSI.

"Opozita ka humbur betejën e saj të pestë me radhë – tre zgjedhje të përgjithshme dhe dy lokale – sepse ata kurrë nuk kanë qenë humbës të mirë. Nëse je një humbës i keq, nuk mund të fitosh, ”tha ai.

Rama hodhi poshtë ankesat e opozitës për rregullsi zgjedhore si dhe kapjen e shtetit:  “Ata që nuk dinë çfarë të bëjnë me lirinë e fjalës ankohen për mungesë lirie.”

Ai tha se refuzimi për t’u përfshirë në institucione politike ishte arsyeja për performancën e dobët të Partisë Demokratike (PD) dhe LSI. “Opozita ka humbur betejën e saj të pestë me radhë – tre zgjedhje të përgjithshme dhe dy lokale – sepse ata kurrë nuk kanë qenë humbës të mirë. Nëse je humbës i keq, nuk mund të fitosh,” tha ai.

Rama foli për procesin e hapjes së negociatave dhe anëtarësimi e Shqipërisë në BE. “Nëse Shqipëria është një adoleshente, Brukseli po vuan nga një amnezi lidhur me atë se kush janë, cili është qëllimi i ekzistencës së tyre. Ata janë forca më e madhe dhe shpresoj se do të shërohen shpejt sepse pa to bota është një vend shumë më i keq“, u shpreh Rama.

Rama tha se ai tani ishte më i përqendruar në zbatimin e një plani zhvillimi prej 10 miliardë eurosh me një fokus në turizëm. Kjo do të përfshijë një projekt të autostradës bregdetare, një port turistik prej 2 miliardë eurosh në qytetin e Durrësit, më i madhi në historinë shqiptare, i zhvilluar nga grupi Emaar, ndërtuesi i Burj Khalifa dhe Dubai Mall.

/a.m/NOA.al