Ia kalon Messit e Ronaldos, kush është sportisti më i paguar në botë
Transmetuar më 13-05-2021, 12:53

Conor McGregor është sportisi më i paguar në botë gjatë 12 muajve të fundit, sipas listës vjetore të Forbes, duke fituar vetëm në një ndeshje shumën prej 125 milion dollarë. Boksieri irlandez fitoi 25 milion dollarë nga ndeshja e tij kundër Dustin Poirier, me pjesën tjetër që erdhi nga shitja e markës së tij të uiskit.

Më poshtë kemi edhe listën e Top 10 të sportistëve më të paguar në botë:

CONOR MCGREGOR 180 mln USD

Futbollistët Lionel Messi 130 mln USD

Cristiano Ronaldo 120 mln USD

Mbrojtësi i NFL-së, Dak Prescott 107,5 mln USD

Basketbollisti Lebron James 96,5 mln USD

Nejmar 95 mln USD

Roger Federereh 90 mln USD

Kampioni i botës në Formula 1 Lewis Hamilton 82 mln USD

Mbrojtësi fitues të Super Bowl Tom Brady 76 mln USD

Ylli i basketbollit Kevin Durant 75 mln

“Duke shtuar miratimet e tij, McGregor fitoi 158 milion dollarë jashtë karrierës së tij luftarake gjatë 12 muajve të fundit, duke u bërë vetëm sportisti i tretë, pas Roger Federer dhe Tiger Woods, duke fituar më shumë se 70 milion dollarë jashtë fushës në një vit të vetëm ndërsa ende konkurron në mënyrë aktive”tha Forbes. /S.H /NOA.al