Zbuluan se është homoseksual, familja i pret kokën 20 vjeçarit
Transmetuar më 12-05-2021, 22:01

Një i ri në Iran raportohet se është vrarë barbarisht nga vëllai dhe kushërinjtë e tij kur mësuan se ishte homoseksual, disa ditë para se të largohej nga vendi.

20 vjeçari Alireza, kishte bërë në plan të largohej nga vendi për të jetuar me partnerin e tij Aghil Abyat, në Turqi, por u vra disa ditë para se të mbërrinte aty. Alireza kishte aplikuar për përjashtim nga shërbimi ushtarak duke treguar seksualitetin e tij, sipas rrjetit iranian të mbrojtjes së të drejtave të personave LGBT, ‘6Rang’.

Por kur leja zyrtare e përjashtimit erdhi me postë në shtëpi ai nuk ishte aty, dhe çështja u zbulua nga vëllai i tij.

Ky i fundit, mbrëmjen e të martës i tha se duhet të udhëtonin drejt fshatit Borumi për të takuar babanë e tyre. Alireza, pa e ditur se vëllai i tij kishte mësuar sekretin, pranoi.

Por kur arritën në destinacion, dy kushërinjtë e tyre u shfaqën për të ndihmuar të vëllanë në vrasjen makabre të Alireza, sipas raportimeve, me prerje koke.

Abyat tregonte për rrjetin ‘IranWire’ se ata kishin lënë trupin e viktimës në një pemë dhe më pas i telefonuan nënës së tij për t’i treguar se ‘i dhamë fund’.

Abyat tregonte se nëna e Alireza ishte aq e shokuar nga ajo që i kishte ndodhur djalit të saj saqë ishte shtruar në spital.