Nëntë të vrarë pas të shtënave në një shkollë në Rusi, shumica prej tyre fëmijë
Transmetuar më 11-05-2021, 10:15

Deri në nëntë persona, shumica e të cilëve ishin fëmijë, janë vrarë pasi dy njerëz hapën zjarr në një shkollë në qytetin rus Kazan.

Kështu raportojnë mediat në Rusi duke u thirrur në një burim nga shërbimet e sigurisë, i cili është deklaruar të martën për agjencinë shtetërore të lajmeve TASS.

Siç thuhet më tej, njëri nga viktimat thuhet se ishte një mësuese dhe tetë viktimat e tjera ishin nxënës.

Dhjetë persona u plagosën, katër prej të cilëve u shtruan në spital, njoftoi TASS.

Sipas mediave lokale, nxënës të shkollës u evakuuan nga ndërtesa e shkollës, me disa të detyruar të hidheshin nga dritaret.

Zyra e prokurorit rajonal në republikën e Tatarstanit tha se ka filluar të shikojë të shtënat dhe prokurori rajonal është vendosur në vendngjarje. /S.H /NOA.al