Zvicra, e gatshme për të vaksinuar fëmijët dhe adoleshentët, porosit 7 milionë doza nga Moderna
Transmetuar më 10-05-2021, 08:27

Qeveria zvicerane po planifikon të vaksinojë fëmijët dhe adoleshentët. Është vendosur një porosi për shtatë milionë doza të tjera të vaksinës Moderna për shpërndarjen në fillim të vitit të ardhshëm.

Logjika është se njerëzit, sigurisht ata të klasifikuar në rrezik, ka të ngjarë të kenë nevojë për doza përforcuese të vaksinës deri në fund të vitit dhe deri më 2022, shkruajnë mediat zvicerane. Marrëveshjen e bën Moderna, e cila ka pajisje prodhimi në kantonin Valais, furnizuesin kryesor të vaksinave për vendin. Megjithëse ka porosi edhe për Pfizer/Biontech, Curevax dhe Novavax.

Qeveria thotë se ka mjaft doza, ose të gatshme ose të porositura, për të vaksinuar fëmijë dhe adoleshentë. /S.H /NOA.al