Zbulohet në Itali koka 2000 vjeçare prej mermeri i perandorit Augustus
Transmetuar më 10-05-2021, 07:22

Arkeologët italianë kanë bërë një zbulim të madh në qytetin Isernia, ku kanë gjetur kokën 2000 vjeçare prej mermeri të perandorit të parë të Romës, Augustus.

Koka e perandorit u gjet gjatë punimeve për të restauruar një mur mesjetar që u shemb për shkak të shirave të fortë në vitin 2013.

Zbulimin e kokës së perandorit e bëri arkeologu Francesco Giancola, i cili tha se e njohu menjëherë se i përkiste Augustit.

“Ndërsa ishim duke gërmuar pas murit, pashë që toka ndryshoi ngjyrë, Kështu që ne vazhduam gërmimin me mistri precize dhe një bllok mermeri ka dalë. Unë menjëherë pashë se ishte një kokë që unë e njoha se i përkiste një statuje të Augustit për shkak të flokëve dhe formës dhe prerjes së syve”, tha ai. /S.H /NOA.al