Koronavirusi/ Të dhënat për 24 orët e fundit, situata në spitale dhe rastet e reja në vend
Transmetuar më 04-05-2021, 17:26

Në Shqipëri janë ulur ndjeshëm testimet për të dyshuar me koronavirus, dhe për rrjedhojë ka ma pak raste të reja të prekurish me infeksionin.

Në 24 orët e fundit janë bërë 1 mijë e 995 testime, dhe kanë rezultuar pozitivë 51 persona.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 14 raste në Tiranë, 5 në Shkodër, nga 4 raste në Devoll, Vlorë, Sarandë, nga 3 raste në Fier, Elbasan, nga 2 raste në Lezhë, Mirditë, Mallakastër, Gjirokastër, nga 1 rast në Durrës, Kavajë, Përmet, Selenicë, Skrapar, Këlcyrë.

3 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me covid19: 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Fieri, të moshave 62-77 vjeç.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 116 pacientë, 17 në terapi intensive, nga të cilët 8 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 834 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 112,626 që nga fillimi i epidemisë. /k.k/noa.al/