Jose Mourinho rikthehet pas 11 sezonesh në Itali, Roma zyrtarizon marrëveshjen
Transmetuar më 04-05-2021, 15:43

Jose Mourinho do të jetë trajner i ri i Romës për sezonin e ardhshëm.

Nga Spanja, në Angli, ai është kthyer, këtë herë sërish në Itali.

Menjëherë pasi njoftoi se menaxheri Paulo Fonseca do të largohet nga klubi në fund të sezonit, AS Roma më pas njoftoi zëvendësimin e tij.

Nuk është askush tjetër përveç Jose Mourinho. Menaxheri legjendar, i cili u shkarkua nga Tottenham muajin e kaluar, vetëm disa ditë para se të luanin në finalen e Kupës, rikthehet në Itali.

Ai ishte trajner i Inter, duke fituar tripletën e famshme në sezonin 2009-10.

Klubi i Romës nuk ka njoftuar se sa e gjatë është kontrata e tij.

Por një sfidë e madhe pret Mourinho pasi klubi i kryeqytetit italian kërkon të kthehet në pretendimet e mëdha për trofe.

Roma është në gjysmëfinale të Ligës së Evropës, ku ka të ngjarë të eliminohet të Enjten kundër Manchester United pasi humbi ndeshjen e parë, 6-2.

Si gjithmonë, mund ta ndiqni ndeshjen në Paramount +. Në Serie A, ata janë në vendin e shtatë dhe nuk duket se do të luajnë në garat evropiane sezonin e ardhshëm.

Roma në 34 ndeshje të ligës këtë sezon, ka pësuar 53 gola.