Shihni çfarë do të ndodhë me trupin tuaj nëse pini ujë të nxehtë çdo ditë
Transmetuar më 01-05-2021, 19:53

Nuk ka dyshim se të qenit i hidratuar është A-ja dhe Zh-ja për shëndetin tuaj, por shumica e njerëzve nuk janë të vetëdijshëm që konsumimi i ujit të nxehtë mund të ofrojë disa përfitime të veçanta për trupin dhe lëkurën tuaj.

Në fakt ekspertët thonë se uji është më i dobishëm kur e pini të nxehtë, dhe temperatura perfekte është rreth 50 gradë Celsius.ë, raporton noa.al. Nëse mendoni për paratë që shpenzoni për trajtime të shtrenjta bukurie, ndoshta nuk i kushtoni vëmendje të mjaftueshme diçkaje aq të thjeshtë sa pirja e ujit në mënyrën e duhur.

Së bashku ne do të hedhim një vështrim nga afër se si uji i nxehtë mund të ndikojë në lëkurën tuaj. Pastron lëkurën Uji i nxehtë mund të ndihmojë në detoksifikimin e trupit. Për shkak se pirja e ujit të nxehtë bën që temperatura e trupit të rritet, ju bën që të djersiteni. Kjo, nga ana tjetër, ju ndihmon të hiqni qafe toksinat dhe e bën më të lehtë për organet tuaja të tretjes që të eliminojë papastërtitë. Pastrimi i trupit nga brenda trajton aknet në thelëëso dhe e bën lëkurën të shëndetshme dhe rrezatuese. Parandalon plakjen e parakohshme Përveç shkaktimit të puçrrave, toksinat mund të bëjnë që lëkura të plaket më shpejt dhe të shkaktojë rrathë të errët dhe qeska nën sy. Pirja e ujit të nxehtë ndihmon në riparimin e qelizave të dëmtuara të lëkurës nga radikalet e lira të dëmshme dhe e bën lëkurën të duket më e butë dhe më e plotë. Mban kokën të shëndetshme Uji i nxehtë e mban kokën të hidratuar, që do të thotë se keni më pak të ngjarë të keni zbokth në kokë. Kur lëkura në kokën tuaj është e shëndetshme dhe e hidratuar, ajo i mban flokët me shkëlqim, të plotë dhe të butë. Një bonus i shtuar është se uji aktivizon pikat nervore fundore në rrënjët e flokëve, gjë që nxit rritjen e flokëve të rinj. I jep shkëlqim lëkurën Konsumi i rregullt i ujit të nxehtë ndihmon trupin që të shkatërrojë rezervat e yndyrës, relakson muskujt dhe rrit qarkullimin e gjakut. Qarkullimi i rritur i gjakut rinon qelizat e lëkurës dhe i mban ato të shëndetshme. Po ashtu, siguron oksigjen në qelizat tuaja dhe eliminon mbetjet e dëmshme duke garantuar rinovimin e lëkurës tuaj. Ju ndihmon të shfrytëzoni maksimalisht produktet e kujdesit për lëkurën Pirja e ujit të nxehtë është mënyra më e lehtë për të aktivizuar metabolizmin, i cili nga ana tjetër do të ndihmojë lëkurën që të përfitojë nga të gjitha kremrat, përfshirë ato hidratues që ju mund të vendosni mbi të. Meqenëse problemet e zorrëve nuk ju lejojnë të merrni mjaftueshëm vitamina dhe lëndë ushqyese nga ushqimi, kjo mund të parandalojë që lëkura juaj të duket e shëndetshme dhe të përkeqësojë kushtet ekzistuese të lëkurës. Pirja e një gote me ujë të ngrohtë me temperaturë 50 gradë, do ta mbajë zorrën të shëndetshme dhe do të ndihmojë lëkurën që të marrë të gjitha lëndët ushqyese që i duhen për të qëndruar më e re dhe më e freskët, për një kohë më të gjatë. Mbron lëkurën nga infeksionet Pirja e një gote me ujë të ngrohtë mbron veshkat dhe ndihmon në luftimin e inflamacionit. Kur organet tuaja janë të pastra, lëkura është më pak e ndjeshme ndaj infeksioneve. Për rezultate më të mira, shtoni disa pika lëng limoni te filxhani apo gota me ujë të ngrohtë që konsumoni. /noa.al