Flavio Briatore i sigurt: Juve nëse do të mbetet jashtë Champions, largohet Cristiano Ronaldo
Transmetuar më 06-04-2021, 13:44

Në ambjentet sportive të Juventus ekziston edhe Flavio Briatore.

Prezent si një tifoz i pakënaqur i Juventusit. Një tifoz i zhgënjyer me rezultatet dhe gjithashtu i shqetësuar për të ardhmen e klubit.

Ai nuk flet për të ardhmen e trajnerit, dhe pranon që "Shpesh dëgjoj Massimiliano (Allegri),  jemi miq". Për Briatore “tragjedia e vërtetë është mos-kualifikimi midis katër më të mirëve. Pa Champions, Juvs do të mungonin 100 milion euro dhe ato do të peshonin shumë në bilancin e kompanisë. Prania e Ronaldos është e lidhur me Ligën e Kampionëve të ardhshëm”, tha Briatore.

Edhe një kritikë ndaj Andrea Pirlo: “Gjëja që më bën të çuditshëm është se deri para disa vitesh te Juventus e dinim formacionin. Ne e dinim se kishte një lojtarë kampionësh të pazëvendësueshëm. Kush janë titullarët e Juventusit sot? Nuk e di nëse është faji i Paratici-t apo Pirlo-s …”.

Mesfusha duket se mbetet problemi i vërtetë i Juventusit sot, për miliarderin e njohur. “Ne blemë Rabiot që askush nuk e donte. Mesfushori i vetëm që kemi është Arthur, i cili ka luajtur vetëm 12 ndeshje. Në mesfushë kemi vetëm mesfushorë qendre. Ne nuk kemi asnjë nga krahët. Nuk ka asnjë pikë referimi në mes të fushës”.

Ajo që ka rëndësi tani, megjithatë, është vetëm arritja në katër të parët në renditje, për t’u kthyer në Ligën e Kampionëve. Jo vetëm për prestigjin e të luajturit në garat e larta evropiane, por mbi të gjitha për buxhetin. "Shpresoj të ketë pak krenari – thotë Flavio Briatore i cili jeton në Monte Carlo. – “Nuk ka shpirt ky ekip, nuk ka shpirtin e duhur. Për të fituar kundër Napolit nuk duhet të luajmë si me Torinon, si me Benevento. Ndeshja e fundit që luajtëm mirë ishte ajo me Milanin. Me 4-5 lojtarë duhet të ndryshojnë dhe të shpresojnë të hyjnë në Ligën e Kampionëve…”.

Rezultati i Juventus-Napoli? Ekziston vetëm një parashikim: "Juventus duhet të fitojë …" – thotë ai.

/a.m/NOA.al