Ishin ndarë në dhjetor, 33-vjeçari i ngul thikën në qafë ish-gruas dhe ekzekuton me gjakftohtësi ish-kunatin
Transmetuar më 06-04-2021, 10:03

“Ai ishte i vendosur ta vriste. Erdhi me një thikë me vete dhe kur arriti në shtëpinë e ish-gruas së tij, kuptoi se dy dyert ishin mbyllur. Kjo nuk e pengoi të hynte brenda, pasi kaloi midis një boshllëku mes kangjellave, filloi brutalisht të mbjellë vdekjen.”

Me këto fjalë, dëshmitarët okularë përshkruajnë lëvizjet dhe gjendjen psikologjike të 31-vjeçarit i cili pasditen e ditës së djeshme, hyri në shtëpinë e ish-gruas së tij në Makrinitsa të Greqisë dhe e goditi me thikë në qafë atë.

Përveç ish partneres së tij Konstantina Tsapa, në banesë ishte edhe nëna e saj, të cilën burri e plagosi lehtë në fytyrë.

Fqinjët dëgjuan thirrjet dhe ulërimat e nënës dhe lajmëruan vëllain 30-vjeçar të vajzës, George. 30-vjeçari hyri në shtëpi duke mbajtur një shkop për të parandaluar ish-dhëndrin e tij. Sidoqoftë, autori e goditi me thikë, duke e goditur në zemër, si rezultat i së cilës ai gjithashtu ra i vdekur.

Mediat greke bëjnë me dije se autori i krimit po përballej me probleme psikologjike dhe ishte shtruar për disa kohë në një klinikë psikiatrike.

“Çifti kishte një fëmijë së bashku dhe janë ndarë që nga dhjetori i kaluar. Gruaja u largua nga shtëpia e tyre dhe shkoi në shtëpinë e prindërve në Pelion sepse nuk mund të duronte sjelljen e autorit të krimit, i cili po përballej me probleme psikologjike dhe kishte sjellje abuzive. Kjo ishte ajo që e zemëroi atë “, vunë re ata në mënyrë karakteristike.

Pas masakrës, vrasësi u largua, hipi në makinë dhe u largua në drejtim të shtëpisë së tij, në një fshat tjetër të Pelionit, ndërkohë që policia u vendos menjëherë në ndjekje të tij.

Pak pas orës 21.00, 31-vjeçari u gjet duke lëvizur nga unaza për në Agria. Një ndjekje filloi dhe një automjet i Sigurimit arriti t’i bllokonte rrugën, megjithatë ai goditi makinën e patrullës, por për fat të mirë pa dëmtuar asnjë pasagjer.

Në orën 21.25, policia e vuri në pranga dhe e çoi në Departamentin e Policisë Magnezi, ndërsa thika që vrau dy vëllezërit fatkeq u gjet në automjetin e tij.