Nuk ka qetësi në Greqi, ndjehen lëkundje të tjera. Epiqendra dhe madhësia e tërmetit
Transmetuar më 06-03-2021, 18:34

Një tjetër tërmet i fortë ka goditur Greqinë mesditën e sotme, rreth 50 minuta më parë.

Epiqendra raportohet pranë qytetit të Larisa, ku ra një tërmet i fort 6.3 pak ditë më parë.

Sipas vlerësimeve paraprake të ESMC tërmeti i sotëm raportohet të ketë qenë me magnitudë 4.1 ballë të shkallës Rihter.

Sipas www.volcanodiscovery” tërmeti kishte madhësi 4.6. .

Mësohet se epiqendra e tërmetit ka qenë në Platanoulia, Larissa, me një thellësi prej 2 km, çka ka bërë që lëkundjet të ndjehet të forta.

Lëkundjet  kanë shkaktuar frikë dhe panik tek qytetarët, ndërsa nuk raportohen dëme materiale./a.m/NOA.al