Fjalët prekëse/ Vajza e këngëtarit të famshëm Jovanotti shërohet nga tumori: Nuk do t’ia dilja pa prindërit e mi
Transmetuar më 13-01-2021, 16:28

Teresa Cherubini, vajza e këngëtarit të njohur italian Jovanotti, është shëruar zyrtarisht nga tumori.

Ajo e dha lajmin në një postim të gjatë në Instagram, ku foli rreth asaj sesi jetoi gjatë shtatë muajve të fundit, duke luftuar me limfomën e Hodgkin, një tumor që sulmon sistemin limfatik. Dhimbje, vuajtje dhe frikë: vajza e këngëtarit të famshëm dhe e Francesca Valiani, Teresa Cherubini,  jetoi një periudhë dramatike, por intensive, në të cilën ajo pati afër të dashurit e saj më të ngushtë, të cilët i përshëndeti – në post – etiketimin e tyre.

Në fjalët e Teresa Cherubini, ajo gjithashtu përfshiu personelin shëndetësor dhe infermieret "e saj" në mesazhin falenderues:

“Në shtatë muajt e fundit kam mbajtur një sekret, e kam të vështirë të tregoj një histori para se të di fundin e saj. Më 3 korrik 2020, unë u diagnostikova me limfomën Hodgkin, një kancer i sistemit limfatik. Gjithçka filloi në gusht 2019, me një këmbë ku kisha kruajtje”.

“Mendoja se do të zhdukej me kohën, por nuk ndodhi . Muajt ​​kaluan dhe vetëm u përkeqësova. Në qershor të vitit 2020 sëmundja ishte përhapur në të gjithë trupin tim, nuk mund të flija për më shumë se dy orë natën, lëkura ime ishte e lënduar”.

“Kur një nyje limfatike dhe krahu im u frynë, e kuptova se ishte diçka më serioze dhe kjo më në fund çoi në një diagnozë dhe një planin e trajtimit. Në muajt e fundit kam kaluar 6 cikle kimioterapie të ndjekura nga mjekë dhe infermierë të mrekullueshëm të Institutit Evropian të Onkologjisë në Milano. Kimioterapia nuk më bëri flokët të binin plotësisht, por më 9 dhjetor pas trajtimit të fundit vendosa të rruhem si shenjë e një fillimi të ri ".

Pastaj ai vazhdoi: “Pas muajsh ankthesh dhe frike, historia ka mbaruar dhe unë mund ta tregoj, sepse që dje, 12 janar 2021, jam shëruar zyrtarisht. Kam qenë jashtëzakonisht me fat që kam një familje spektakolare, miq dhe një ekip mjekësor që më kanë ndjekur dhe ndihmuar gjatë këtyre muajve. Do të doja të falënderoja njerëzit që u kujdesën për mua dhe ata që ishin në një situatë si e imja. Ata janë njerëz spektakolarë. Prof. Paolo Veronesi i cili më operoi. Prof Corrado Tarella, shef i onkematologjisë dhe stafi i tij, mes tyre edhe Doktoresha e mrekullueshme Anna Vanazzi dhe bashkëpunëtorët e saj. Infermierët Alice dhe Lucia, radiologët, i gjithë stafi i spitalit, faleminderit! Dhe sigurisht, një falënderim i veçantë për prindërit e mi, Lorenzo Cherubini dhe Francesca Valiani që kanë qenë gjithmonë me mua. Në një farë mase, kanceri është një sëmundje shumë e vetmuar, por mbështetja e atyre që janë pranë jush është thelbësore për ta kapërcyer atë. Unë nuk do t’ia kisha dala pa ta. Frika nuk është zhdukur dhe do më duhet ca kohë që t’i besoj përsëri trupit tim, por mezi pres të filloj të jetoj përsëri”- ishin këto fjalët prekëse të Terezës.

/a.m/NOA.al