Si e përjetoi lajmin e trishtë? Flet Valmir Aliçkaj, emigranti që vendosi t’i dhurojë veshkën 19-vjeçares
Transmetuar më 03-01-2021, 18:50

Ai erdhi nga emigrimi dhe vendosi t’i dhuronte njërën veshkë. U mblodhën edhe paratë nga qindra qytetarë, që 19-vjeçarja t’ia dilte mbanë. Por pavarësisht gjithë përpjekjeve, fatkeqësisht ajo sot humbi jetën.

Teksa priste që të bënte transplantin e veshkës, 19-vjeçarja Nazlije Sherifi nga Mitrovica, u nda nga jeta tre ditë pas ndërrimit të viteve.

Pak ditë pasi asaj iu dha shpresë, falë humanizmit të rrallë që tregoi Valmir Aliçkaj, i cili  do t’i dhuronte veshkën, familjarët e saj bënë të ditur lajmin e trishtë.

Valmir Aliçkaj e ka përjetuar shumë rëndë vdekjen e 19-vjeçares.

Në një intervistë për Gazetën Express, deçanasi tha se kur e mësoi lajmin për ndarjen e saj nga jeta i është dukur sikur kishte humbur një anëtar të familjes së tij.

Vajza 19-vjeçare priste që pas disa ditësh të bënte transplantin, pasi vuante nga një sëmundje e rëndë. Valmiri, djali i cili vendosi t’ia dhuronte veshkën 19-vjeçares tha se lajmin e hidhur e ka marrë nga vëllai i saj.

“Vëllai i saj me ka telefonuar dhe pasi e mora lajmin për vdekjen e saj, sinqerisht më është dukur sikur m’u ka çkap gjysma e trupit tim ose më ka vdek ndonjë pjesëtar i familjes. Para tri orësh kam folur me vëllain e saj”.

“Gjithmonë kam kontaktuar me vajzën, kemi qenë në Tiranë për analiza bashkë. Tani jemi në Spital po e presim kufomën, e kam ndjerë sikur pjesë të trupit tim sikur motrën time, po gjithmonë me të kam kontaktuar si natën e Vitit të Ri, vetëm me e motivuar. Ju thash që e përjetoj si me vdek një pjesëtar i familjes”, tha ai i prekur.

Valmir Aliçkaj tha se transplantimi ishte planifikuar të bëhej brenda dy javësh.

“Ka pas vajza me u shëruar se ka pas pak ujë në trupin e vetë. Zoti ka dashtë me ndodh kjo çka e ka shkruar Zoti. Mjekët kanë thënë që rikuperimi me ndodh për 2 javë, sepse ka qenë e pamundshme me u fut në sallën e operacionit”, tha më tej Aliçikaj.

Ai ka treguar gjithashtu se si e mori vendimin për t’i dhuruar veshkën 19-vjeçares.

“Vendimin për me ja dhuruar veshkën e kam marrë përmes mediave. E kam ndje obligim”, tha ai. Mbi 200 mijë euro u mblodhën për të shpëtuar jetën e vajzës, nga qindra qytetarë, por duket se fati ishte i tillë.  /a.m/NOA.al