Pamje apokaliptike në mes të qytetit, Italia nën “pushtetin” e përmbytjeve (FOTO)
Transmetuar më 21-11-2020, 13:58

Stuhi në Crotone, një qytet i pushtuar nga uji

Mjaftuan 84 mm shi ra në qytet për dy orë. Dhjetra ndërhyrje nga zjarrfikësja. Bashkia u bëri thirrje qytetarëve: Rrini në shtëpi për sigurinë tuaj.

Mbrojtja Civile kishte lëshuar alarmin e kuq.

Si të mos mjaftojë situata Covid, edhe reshjet e shumta kanë krijuar një tjetër situatë emergjente për Italinë.

Lagje të tëra nën ujë, shtëpi të përmbytura, makina të përmbytura nga uji dhe balta. Natë makthi për Crotone, qyteti më i goditur nga një valë e motit të keq.

Për pak më shumë se dy orë, 84 mm shi ranë në Cirò Marina, 46 mm në Cropani, 45 mm në Botricello, 44 ​​mm në San Mauro Marchesato, 41 mm në Cutro, 40 mm në Papanice, 32 mm në Roccabernarda. Alarmi i kuq i lëshuar dje nga Mbrojtja Civile kishte alarmuar shumicën e njerëzve, por askush nuk priste që zona të pushtohej plotësisht nga uji. Nuk ka të lënduar deri tani, por dëmi konsiderohet i madh.

Në Crotone, midis 7 dhe 8 të mëngjesit, ranë 200 mm shi. Që në orët e para të mëngjesit, zjarrfikësja dhe mbrojtja civile janë përfshirë nga kërkesat e shumta për ndihmë, por ndërhyrjet vështirësohen nga kushtet e rrugëve, në disa zona të përmbytura plotësisht.

Pas stuhisë së dhunshme, katet e ulëta, garazhet dhe bodrumet u zhytën të tëra nga uji.

Ka pasur çarje në qendër të qytetit, kurse  rrugët kryesore janë bllokuar  nga uji ose mbeturinat, apo mallrat e dala nga dyqanet e përmbytura.

Por mbi të gjitha në lagjet e ndërtuara nën nivelin e detit situata duket kritike, midis rrugëve të përmbytura dhe të pushtuara nga mbeturinat, balta, mbeturina e rrugëve.

Lumi Esaro është nën mbikëqyrje të afërt, teksa nga përmbytja e tij në 1996, vdiqën gjashtë njerëz. Me qytetin të gjunjëzuar, edhe ndeshja e Serie A midis Crotone dhe Lazio në stadiumin Scida është vënë gjithashtu në rrezik.

Prefektura do të vendosë se ku po zhvillohet një mbledhje për të bërë një vlerësim të emergjencës./a.m/NOA.al

blob:https://video.repubblica.it/976f9d8e-56f8-42ad-b096-a069750c6d9e