Zelandë e Re, shamia islamike shfaqet në uniformat e policisë (Foto)
Transmetuar më 19-11-2020, 08:13

Policia e Zelandës së Re ka përfshirë hixhabin, shaminë tradicionale islamike, në uniformat e tyre për të inkurajuar gratë myslimane të regjistrohen, sipas asaj që raporton BBC.

"Ne duam të krijojmë një mjedis gjithëpërfshirës që pasqyron larminë e vendit tonë", – shpjegoi një zëdhënës i policisë.

Parlamenti që doli nga fitorja e ortekut në zgjedhjet e fundit të Partisë Laburiste të udhëhequr nga kryeministrja Jacinda Ardern, është përcaktuar si më përfshirëse në botë për praninë e grave, përfaqësuesve të komunitetit LGBT dhe pakicave.

Policja e parë e mbuluar do të jetë ushtarakja, Zeena Ali, e cila ishte gjithashtu ajo që nxiti procesin me kërkesën e saj për të futur hixhabin në uniforma.

"Unë e kuptova se ka më shumë myslimanë në forcën e policisë", tha Ali. Gruaja lindi në Fixhi, u zhvendos në Zelandën e Re kur ishte fëmijë dhe vendosi të bëhej agjente pas sulmeve të Christchurch, ku supremacisti i bardhë Brenton Tarrant vrau 51 myslimanë gjatë sulmit me armë zjarri në dy xhami. /e.a/noa.al/