Mijëra të infektuar dhe 13 të vdekur në orët e fundit, qeveria vendos mbylljen e shkollave në Greqi
Transmetuar më 14-11-2020, 12:09

Situata vijon të jetë e rënduar në Greqi nga situata e pandemisë së koronavirusit.

Me mijëra të infektuar raportohen në dittë e fundit, Greqia po kalon një valë të dytë të nxehtë të Covid.

Mediat greke bëjnë me dije se vetëm në pak orë 13 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi.

Kjo situatë e rënduar ka bërë që qeveria greke të marrë vendimin për të mbyllur shkollat dhe kopshtet deri më 30 nëntor.

Më herët ishte paralajmëruar të mbylleshin vetëm shkollat e ciklit fillor dhe kopshtet.

Është marrë vendimi që shkollat të qëndrojnë të mbyllura deri në fund të muajit për të bërë të mundur parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas kishte parashikuar mbylljen e arsimit fillor, duke thënë se nëse do të duhej të mbylleshin, qeveria do ta bënte atë./a.m/NOA.al