Atentati ndaj Lul Berishës, Ajeti dënohet me 16 vite burg
Transmetuar më 30-06-2020, 14:28

Gjykata e Krimeve të Rënda ka dhënë dënimin për Ahmet Ajetin, shqiptarin e Kosovës, i akuzuar për atentatin e dështuar ndaj kreut të bandës së Durrësit, Lulzim Berisha.

16 vite burg ka caktuar gjykata ndaj tij, për shkak të gjykimit të shkurtuar.

Kjo pasi dënimi fillestar u dha me 24 vite burg, ku ulja e 1/3 së dbnimit nga gjykimi i përshpejtuar çoi në uljen e tetë viteve burg.

Shqiptari nga Kosova u shpall kështu fajtor për atentatin ndaj Lulzim Berishës në vitin 2005.

Atentati ndaj Lul Berishës dështoi pasi Ahmeti, para se të arrinte te vendi ku ndodhej kreu i bandës, u konfliktua me një person dhe nxori armën. Në ato momente ai u vetëplagos aksidentalisht.

Sakaq Ahmet Ajeti, rezulton të ketë qenë pjesë e bandës së Endrit Dokles dhe Adriatik Colit. /a.y/noa.al