Artan Hoxha publikon foton e snajperit që qëlloi Çapjan: Kushton 20-30 mijë euro
Transmetuar më 28-06-2020, 17:48

Artan Hoxha publikoi sot foto të snájperit të avancuar që u përdur për të qèlluar disa javë më parë ndaj Ardjan Çapjas. Në foto duken pamjet e snájperit të djegur i cili ka të stampuar edhe kodin “APR338”. Bëhet fjalë për një snájper finlandez të tipit “Sako TRG M10”.

“Te ngjarja e Elbasanit, ku u qèllua Ardjan Çapja, nga ekspertiza që i është bërë ármës që në fillim u tha se ishte një snájpert e kalibrit 338 me origjinë finlandeze. Por, nga hètimi u zbulua se kjo është një ármë e shërbimit zvicerjan që kushton nga 20-30 mijë euro.

Qitja është bërë nga sedilja e mbrapme e automjetit, pasi aty është gjetur dhe këmbaleci. Çapja nuk është qèlluar fiks nga kodra me pisha, pasi nuk ka fushëpamje. Është gòditur nga rruga që ka fushëpamje nga një distancë prej 362 metrash dhe ka faktorë të tjerë që ndikojnë tek qitësi, që janë kushtet atmosferike dhe mundësia që ke për një qitje të dytë që nuk e ka pasur një mundësi të tillë“, tha Hoxha, shkruan abcnews.al. Gazetari theksoi se në botën e krímit në Shqipëri po ndodh një ristrukturim dhe në sipërfaqe po dalin bosa të rinj të krímit duke gòditur të vjetrit.

“Në Shqipëri po ndodh një tjetër reformë në botën e krímit dhe atë nuk e bën parlamenti por e bën kalláshnikovi. Janë të rinjtë tani që duan të marrin territorin. Grupet që ishin në Tiranë janë tërhequr, ato të Vlorës po, po ashtu dhe në Elbasan janë tërhequr ose janë mbyllur në kulla për të pritur kundërshtarin“, tha gazetari.