Mesazhi i koduar për kancelaren gjermane, Merkel gjen gur varri para zyrës
Transmetuar më 16-05-2020, 21:53

Policia gjermane ka nisur hetimet pasi një gur varri u vendos në zyrat elektorale të kancelares gjermane Angela Merkel.

Me sa duket kjo është bërë për të kundërshtuar masat e vendosura nga qeveria, për frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Mediat ndërkombëtare shkruajnë se ky incident vjen ndërkohë që mijëra demonstrues u përgatitën të mblidhen në qytetet e mëdha gjermane përfshirë Stuttgart, Mynih dhe Berlin për të protestuar  kundër izolimit në shtëpi.

Trëndafila të kuq dhe qirinj u vendosën rreth gurit të varrit, i cili mbante mbishkrimin:

“Liria e shtypit, liria e mendimit, lëvizja dhe Kuvendet – Demokracia 1990-2020”.

Një maskë për fytyrën ishte e lidhur me gurin e varrit.

Loading...