Mendoi se kishte infektuar të tjerë, vetëvritet infermierja me koronavirus
Transmetuar më 24-03-2020, 22:32

Koronavirusi po bëhet shqetësues në mbarë botën.

Izolimi është këshilla më e vlefshme për të gjithë, duke qenë se nuk ka një vaksinë për këtë virus vdekjeprurës.

Italia dhe Spanja janë dy shtetet që aktualisht po e vuajnë më së shumti nga kjo situatë.

Së fundmi një lajm i hidhur na vjen nga Italia, ku një infermiere 34 vjeçare në spitaln San Gerardo në Monza, e infektuar me koronavirus, ka vrarë veten pasi dyshonte se virusin vdekjeprurës ua kishte kaluar edhe të tjerëve.

Lajmin edha Federata kombëtare italiane e infermierëve me një njoftim ku shprehet:

“Të gjithë dhimbjen e shqetësimin e infermierëve për vdekjen e koleges së re që humbi jetën, dhe të të gjithë 450 mijë profesionistëve të Italisë që po luftojnë të bashkuar rreth familjeve, miqve e kolegëve të tyre”.

Infermieria Daniela Trezzi, punonte në repartin e terapisë intensive të spitalit San Gerardo një nga frontet më madhore të Italisë kundër pandemisë.

Vendimi për të vrarë veten ishte ndoshta stresi i punës me vuajtësit e virusit, por kolegët flasin për frikën e infermieres së re se pasi rezultoi pozitive ndaj sëmundjes, se mund të kishte infektuar persona të tjerë të afërt.

Kujtojmë që Italia regjistroi 24 orët e fundit 743 njerëz që humbën jetën pas infektimit nga koronavirusi.Burimi: Il Matino/a.k/noa.al/

Loading...