Basha thirrje Ramës: Shpall gjendjen e fatkeqësisë natyrore! Të mbyllen bizneset me shumë punëtorë
Transmetuar më 23-03-2020, 19:56

Kryedemokrati Lulzim Basha i kërkon Kryeministrit Edi Rama që të shpall gjendjen e fatkeqësisë natyrore në të gjithë vendin, të mbyllen bizneset me shumë punëtorë, të ndërpriten shpenzimet dhe paratë të shkojnë për shëndetësinë dhe paketën e ndihmës. Në një mesazh të mbrëmjes së kësaj të marte, ai thotë se është koha që të gjithë së bashku të bëjmë gjithçka mundemi për të mbrojtur jetën dhe shëndetin e çdo shqiptari!

Ai bën thirrje ndaj qytetarëve që të respektojnë me përpikmëri të gjitha udhëzimet mbi distancimin social dhe higjienën, me qëllim ngadalësimin e përhapjes së virusit dhe të efekteve të tij shkatërruese mbi shëndetin tonë e të të dashurve tanë.

Më tej i bën thirrje qeverisë:

– Të shpallë gjendjen e fatkeqësisë natyrore në të gjithë territorin e Republikës.

– Të urdhërojë mbylljen e të gjitha bizneseve me dendësi të madhe punonjësish në ambiente të mbyllura, siç janë fasoneritë, call-centers etj.

– Të mos vonojë detajimin e paketës së shpallur të ndihmës dhe të bëjë gati një paketë tjetër, sepse e para është e pamjaftueshme.

– Të gjithë ata që do të detyrohen të qëndrojnë në shtëpi dhe që janë në pamundësi për të punuar, duhet të marrin pagë të mjaftueshme për të garantuar minimumin jetik në shtëpitë e tyre.

– Të ndërpritet menjëherë çdo shpenzim tjetër dhe çdo transferim tjetër nga thesari dhe të gjitha paratë e taksapaguesve të shkojnë për shëndetin e shqiptarëve dhe nevojat akute ekonomike me të cilat po përballen një numër në rritje familjesh.

“Të dashur bashkëqytetarë, pas kësaj të keqe na presin ditë më të mira. Me forcën që na ka karakterizuar gjatë gjithë historisë tonë, me besimin në Zot dhe me mbështetjen tek njëri-tjetri, do ta kalojmë këtë të keqe të gjithë së bashku”, thotë në mbyllje të mesazhit Lulzim Basha. /a.y/noa.al

PËRDITËSIM LIVE

Loading...