Koronavirusi/ Si mund të dezinfektojmë objektet që përdorim gjithmonë
Transmetuar më 21-03-2020, 07:55

Kur përdorim objekte të tilla si kufje, çelësa shtëpie apo edhe një çantë make-up, duhet të dimë që ato janë bartës të baktereve. Dhe në këtë periudhë gjithçka duhet të pastrohet shumë mirë, duke pasur parasysh që koronavirusi mund të rezistojë në sipërfaqe për të paktën 3 ditë.

Ekspertja e higjenës, Sylvia Anderso, dëshironte të ndante këshillat e saj me ne se si të pastroni objektet e përditshme.

Çelësat e shtëpisë. Ky objekt duhet të pastrohet kur të kthehemi në shtëpi. Dhe për ta bërë këtë, thjesht kalojeni në dezinfektues.

Kufje. Ky objekt përdoret shumë shpesh kur është në transport publik. Dhe për t’i prekur ato më shpesh kemi duar plot mikrobe. Për t’i pastruar ato duhet të përdorni një xhel antibakterial sa herë që i përdorim.

Çanta e kozmetikës. Ato janë lehtësisht të mbushura me mikrobe dhe baktere, pasi ato lihen në çdo sipërfaqe. Për të larë çantën e tyre, mund ta vendosim në lavatriçe një herë në javë.

Krehër. Për të pastruar këtë objekt thjesht ju duhet ujë i nxehtë dhe zbardhues me pastrues të sterilizuar.

Furçat gjithashtu duhet të pastrohen

Shishe me ujë. Ky lloj objekti duhet të lahet çdo ditë dhe gjithashtu mund të bëhet në pjatalarëse. Përndryshe ju mund të përdorni ujë të valë dhe detergjent enësh./b.l/noa.al/

Loading...