“Fatura shumë e lartë, si ta paguaj?”/ Koronavirusi izolon në karantinë babë e bijë në SHBA
Transmetuar më 02-03-2020, 15:32

Epidemia e Coronavirus ka të ngjarë të dëmtojë çdo sistem spitalor, dhe nëse shëndeti publik vlerësohet në Itali, trajtimi për Covid-19 është gjithashtu i frikshëm në Amerikë. Frank Wucinsk di diçka për këtë.

Ai mori një faturë të kripur për testet që duhej t’i nënshtrohej së bashku me vajzën e tij tre vjeçare, Annabelin e vogël. Të dy jetuan në karantinë spitalore pasi u kthyen nga Wuhan, por nuk ishin të sëmurë. Në kthimin në shtëpi fatura ishte shumë e lartë.

"Mendova se ishte paguar gjithçka," tha Wucinski për NeW York Times. Historia e tij, e raportuar në gazetë, nxiti një reflektim mbi gjithçka që mund të ndodhte nëse numri i rasteve të infektimit rritet në vendin me kujdesin shëndetësor më të shtrenjtë në botë.

Wucinski është nga Pensilvania, por ka jetuar në Kinë për vite me rradhë, pranoi ofertën e qeverisë amerikane për tU evakuuar nga Wuhan me Annabel në fillim të shkurtit kur virusi u përhap. Gruaja e tij, e cila nuk është një qytetare amerikane, mbeti në Kinë duke zhvilluar pneumoni, ndërsa vjehrri i saj vdiq pasi u infektua.

Menjëherë pasi mbërritën në Shtetet e Bashkuara, ata përfunduan në karantinë në Stacionin Detar Miramar pranë San Diego dhe në një spital pranë fëmijëve, pasi Annabel e vogël filloi kollitjen.

Kushtet shëndetësore të vajzës alarmuan ushtrinë që organizoi një transferim urgjent. "Stafi i spitalit ishte shumë i sjellshëm, ata na sollën shumë lodra – tha Wucinski – por ne ishim negativ në testet dhe kur u kthyem në Pensilvani kemi parë faturat. Si mund të paguaj për të gjitha këto?”

Fatura e spitalit, transporti i ambulancave, testet dhe një rreze X janë 3918 dollarë. Frank, i cili punon në Kinë dhe sigurimi i të cilit nuk e mbulon atë në Shtetet e Bashkuara, duhet të paguajë nga xhepi i tij.

Ai nuk kishte nevojë për trajtim, por u detyrua nga autoritetet të shkonin në qendrën mjekësore. Çfarë do të ndodhë nëse infeksioni kërkon pranime të ICU? Kostoja mesatare ditore në një spital amerikan është 4,293 dollarë./b.l/noa.al/

Loading...