Parashikimi i motit për sot, 27.02.2020
Transmetuar më 27-02-2020, 00:35

Gradualisht mbi vendin tonë po depërtojnë masat ajrore të paqëndrueshme, të shoqëruar me erë hera-herës të vrullëshme më e theksuar përgjatë vijës bregdetare.

Orët në vijim do të ketë mot me vranësira të dendura si dhe reshje shiu të cilat do të nisin fillimisht në veriperëndim e gradualisht në orët e mbrëmjes reshjet e shiut do të prekin të gjithë territorin.

Gjatë orëve të natës duke gdhirë e enjtja e deri në orët e mesditës të ditës së enjte reshjet e shiut me intesitet deri mestar do të mbeten prezente në të gjithë tërritorin.

Në lartësinë mbi 300 metra në verilindje dhe 500 në pjesën tjetër të vendit reshjet e shiut do të konvertohen në reshje bore.

Në orët e pasdites reshjet do të lokalizohen në zonat malore në formën e dëborës.

Era do të jetë nga kuadrati i jugu me shpejtësi mesatare deri në 10m/sek, hera-herës e vrullëshme deri në 30m/sek kryesisht përgjatë luginave dhe vijës bregdetare.

Temperaturat parashikohen:

vendet malore 2°C deri në 6°C vendet e ulëta 4°C deri në 10°C vendet bregdetare 5°C deri në 10°C

Loading...