Mos i hani më thonjtë! Shihni pasojat e këqija që sjell, përfshihet këputja e gishtit
Transmetuar më 13-02-2020, 15:25

Një 18-vjeçare ka zbuluar pasojat që sjell ngrënia e thonjve. Lauren Nichols pësoi një infeksion të kutikulave që gati e detyroi të priste gishtin pasi kishte arritur në gjendje të avancuar.

Ajo bëri një video ku paralajmëronte të gjithë personat që të mos kafshonin më thonjtë sepse mund të përfundonin në pasoja të rënda.

Lauren shpjegon se më 8 janar u zgjua me një ‘njollë të gjelbër’ në kutikulë, për të cilën mendonte se ishte thjeshtë e nxirë.

Më vonë mësoi se ishte paronychia, një infeksion i lëkurës që shfaqet rreth thonjve të gishtave ose këmbëve të këmbëve dhe është shkaktuar nga një dëmtim ose acarim.

Ditën tjetër, shkoi tek doktori dhe mori antibiotikë. Pas dy ditësh, kuptoi se nuk po i bënin efekt sepse zona ishte fryrë dhe pjesa jeshile ishte përhapur.

"U ktheva tek doktori dhe mësova se duhet të bëja kirurgji. Gati duhet të këpusja gishtin sepse kafshoj thonjtë", tha ajo.

Videoja shqetësuese e Lauren mori më shumë se 2.3 milionë pëlqime dhe më shumë se 22 mijë komente./a.m/noa.al

Loading...