Arsyet pse gratë duhet të konsumojnë më shumë luleshtrydhe
Transmetuar më 04-02-2020, 14:22

Luleshtrydhet janë fruta të shijshme që pëlqehen nga shumica e njerëzve, veçanërisht nëse shoqërohen nga ëmbëlsira e tyre e preferuar.

Ndërsa për përfitimet që sigurojnë mund të themi se janë të shumta, yndyra e ulët dhe kaloritë e ulëta, një përmbajtje e lartë e fibrave, vitaminës C, antioksidantëve dhe acidit folik, të cilat e bëjnë atë një frut të domosdoshëm gjatë shtatzënisë.

Por këto janë vetëm disa nga avantazhet që na ofron. Më poshtë po ju rendisim përfitimet e ngrënies së këtij fruti.

Zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër te gratë

Kur filloni të hani luleshtrydhe, ato përmbajnë anthocyanins dhe flavonoids, të cilat ju ndihmojnë të zvogëloni rrezikun e sulmit në zemër me 32% tek gratë e reja dhe të moshës së mesme, sipas një studimi të Shkollës së Shëndetit Publik të Harvardit, Shtetet e Bashkuara.

Mburoja kundër qelizave të kancerit

Luleshtrydhet kanë një sasi të madhe antioksidantësh, të cilët veprojnë kundër radikalëve të lirë, duke penguar rritjen e tumoreve. Përveç kësaj, ajo vepron për përmbajtjen e saj të lartë të vitaminës C, acidit folik dhe flavonoideve.

Ndihmon në kontrollin e presionit të gjakut

Banania nuk është fruti i vetëm që ofron një përmbajtje të lartë kaliumi, por luleshtrydhet janë të suksesshme, megjithëse ndihmojnë edhe në balancimin e presionit. Pra, nëse nuk doni të keni dhimbje barku dhe gjithashtu dëshironi të keni presion në gjendje të mirë, konsumojini shpesh.

Heq simptomat alergjike

Ky frut përmban kuercetin, një flavonol, i cili ka efekte anti-inflamatore. Konsumimi i tij do të ndihmojë në lehtësimin e hundës së bllokuar, sytë e skleposur, sipas një studimi të kryer nga Qendra Mjekësore e Universitetit të Maryland në Shtetet e Bashkuara.

Shmangni ose zvogëloni simptomat e depresionit

Ky frut përmban një numër të madh të përbërësve dhe një prej tyre është acidi folik, një përbërës i luleshtrydhes ndihmon në parandalimin e formimit të një teprice të aminoacideve homocistine në trup, gjë që parandalon gjakun dhe lëndët e tjera ushqyese të arrijnë në tru. Ky aminoacid ndërhyn në prodhimin e serotoninës, dopaminës ose norepinefrinës, të cilat rregullojnë gjendjen shpirtërore, gjumin dhe oreksin./b.l/noa.al/