U vodhën të dhënat e miliarderit me një mesazh, kritikohet sërish WhatsApp
Transmetuar më 28-01-2020, 10:07

Studiuesit e sigurisë kanë kritikuar kreun e komunikimeve në Facebook, Sir Nick Clegg, për përgjigjen e tij ndaj hakimit të shefit të Amazonës, Jeff Bezos.

Telefoni i Bezos u hakua në maj 2018 pasi ai mori një mesazh WhatsApp.

Por në një intervistë me BBC, Sir Nick tha se mesazhet e koduara të WhatsApp nuk mund të "hakohen".

Dhe ai nuk arriti të njohë të problemet e sigurisë në aplikacionin që i kishin lejuar hakerët të komprometonin telefonat inteligjentë të synuar.

"Askush nuk i thotë Nick Clegg se si e shfrytëzon punën", tha Kevin Beaumont, duke u tallur studiuesi për sigurinë në internet.

Telefoni i Bezos u kompromentua pasi ai mori një mesazh në WhatsApp që përmbante një skedar të qëllimshëm nga numri personal i princit të kurorës së Arabisë Saudite, Mohamed bin Salman, sipas gazetës Guardian.

Një hetim sugjeroi që telefoni fshehurazi filloi të shpërndajë sasi të mëdha të të dhënave pasi mori mesazhin.

Ambasada amerikane e Mbretërisë së Bashkuar i cilësoi akuzat si "absurde"./a.m/noa.al