Moti gjatë fundjavës në Shqipëri
Transmetuar më 25-01-2020, 01:26

Të gjithë u kënaqëm me ditët e bukura me diell, por tashmë duke filluar nga kjo fundjavë do të kemi ndryshime të kushteve meteorologjike që pritet të zgjasin deri më 1 shkurt.

Ditën e sotme (e Shtunë) do të mbizotërojnë vranësirat dhe reshjet e shiut me intesitet të ulët në pjesën më të madhe të vendit, në Veriperëndim reshjet do të jenë me intesitet deri mesatar.

Në zonën e Alpeve reshjet do të konvertohen në reshje bore në orët e mbrëmjes. Ditën e Diel, kryesisht në pjesën e dytë të ditës reshjet e shiut do të jenë prezente në të gjithë territorin me intesitet deri mesatar, ndërsa në zonat malore në lartësinë mbi 900 metra reshjet do të jenë në formën e dëborës.

Era do të jetë nga kuadrati i Jugut me shpejtësi mesatare deri në 7 m/sek, e përgjatë vijës bregdetare hera-herës fiton intesitet deri në 18 m/sek.

Më poshtë parashikimi i detajuar i motit sipas Meteoalb

E shtunë 25 janar 2020

Gadishulli Iberik dhe Ballkani Perendimor do te jene me vranesira dhe reshje shiu.

Gjithashtu Veriu dhe Lindja e kontinentit MBETEN me vranesira te shumta dhe reshje debore. NDERSA ne kushte te qendrueshme atmosferike PARAQITET pjesa tjeter e kontinentit.

Shqipëria

Moti – E shtune, 25 Janar 2020

Pjesa e pare e dites do te jete me kthjelime dhe vranesira te lehta, te cilat shtohen gjate oreve te pasdites dhe mbremjes duke sjell reshje shiu te izoluara ne vend. Ndersa ne zonat e thella malore do te kete shfaqje te debores.

Temperaturat e ajrit do te rriten ne mengjes dhe ne mesditë duke luhatur vlerat minimale dhe maksimale nga -3°C në 17°C.

Era do fryjë e lehte ne toke dhe mesatare ne det me shpejtësi 45 – 50 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar në det dallgëzimi 4 balle.

Rajoni dhe Europa

Moti – E diel, 26 Janar 2020

Europa Jugperendimore do te jete me kthjellime dhe vranesira te lehta. NDERSA pjesa me e madhe e Europes PARAQITET me vranesira te shumta dhe reshje shiu. POR me vranesira te dendura dhe reshje debore MBETEN Veriu dhe Lindja e Europes.

Shqipëria

Moti – E diel, 26 Janar 2020

Territori Shqiptar do te jete ne ndikimin e vranesirave te shumta te cilat do te sjellin reshje ne vend, KU ne pjesen me te madhe do te jene reshje shiu. NDERSA ne zonat malore parashikohet te kete reshje te pakta debore.

Temperaturat e ajrit do te rriten ne mengjes, POR MBETEN te pandryshuara ne mesditë duke luhatur vlerat minimale dhe maksimale nga -2°C në 17°C.

Era do fryjë e lehte ne toke dhe mesatare ne det me shpejtësi 50 km/h nga drejtimi Jugor – Juglindor duke krijuar në det dallgëzimi 4 balle.

Loading...
Loading...