Stuhia e fuqishme dhe vdekjeprurëse kalon Spanjën, ja cilin shtet po prek
Transmetuar më 21-01-2020, 15:42

Stuhia e fuqishme Gloria ka goditur Spanjën Lindore dhe zyrtarët kanë raportuar katër vdekje deri tani.

Rajoni rreth Valencias dhe Ishujve Balerike ishin më të goditurat me përmbytje dhe erërat e forta që shkaktojnë shkatërrim.

Më shumë se 30 provinca në Spanjë janë në alarm. Më vonë, stuhia u shpërngul për në Francës Jugore. Një parathënie franceze u citua nga media lokale duke thënë se stuhia ishte më e keqja në rajon që nga viti 1982.

Një burrë vdiq në shtëpinë e tij në provincën spanjolle të Avila pasi u godit nga një tjegull, thanë zyrtarët.

Një grua e pastrehë ngriu për vdekje pranë Valencias, tha një zyrtar komunal për agjencinë e lajmeve Reuters.

Një burrë u vra në një aksident me makinë në një rrugë me dëborë në rajonin e Asturias, ndërsa një tjetër u gjet i vdekur jashtë shtëpisë së tij në qytetin e Moixent. Përdoruesit e mediave sociale në Spanjë kanë publikuar pamjet e rrugëve të përmbytura në Valencia dhe qytete të tjera.

Stuhia Gloria ka arritur edhe në Pyrénées-Orientales, në rajonin jugor të Francës, i cili ka përhapur alarm të madh./a.m/noa.al/

Loading...
Loading...