Pse vdiqën më shumë se 100 foshnja të porsalindur brenda muajit në një spital
Transmetuar më 15-01-2020, 14:07

Tejash, një fëmijë 5 muajsh, është një nga mbi 100 foshnjat e porsalindura që kanë vdekur që nga fillimi i dhjetorit në spitalin publik J.K. Lon në Kota, qytet në shtetin Rajasthan në Indinë Veriore.

Padma Rawal, nëna 24-vjeçare, nuk është në gjendje ta pranojë dhe ka filluar të protestojë për të metat serioze të spitalit ku po qëndronte fëmija. Në Tetor, Tejash është shtruar në një spital privat, ku mjekët e diagnostikojnë atë me malarje.

"Edhe pse shëndeti i Tejash po përmirësohej – tha babai – ne nuk mund të përballonim më shpenzimet e një spitali privat". Pas trajtimit të parë, pra, foshnja transferohet në J.K. Lon. Pas vetëm një ditë shtrimi në spital, megjithatë, fëmija vdes. Sipas familjes, shkaku është të gjendet në shërbimin e dobët të njësisë së terapisë pediatrike të spitalit publik.

"Ishte tepër i ftohtë – njofton Padma – uji derdhej nga tavani mbi shtratin e tij. Ne i kërkuam stafit mjekësor që të ndryshojë dhomën e tij, por kur e morën në lëvizje ishte vonë". Shkurt, për çiftin, vdekja e djalit është për shkak të neglizhencës së mjekëve.

Tejash nuk ishte fëmija i vetëm që humbi jetën në atë spital. Në natën midis 23 dhe 24 dhjetorit vetëm, dhjetë pacientë të rinj të J.K. Loni i Kota kanë vdekur. "Ne duhej të kujdeseshim vetë për fëmijët sepse pas orës 10 të mbrëmjes nuk kishte më mjekë", tha Shubham Hada, i cili humbi djalin e tij vetëm dy ditë për shkak të një infeksioni të rëndë.

Që atëherë, numri i të vdekurve është rritur dhe tani numërohen 110 vdekje të miturish. Një numër i tepruar edhe për Indinë, ku për fat të keq shkalla e vdekshmërisë foshnjore është më e larta në botë. Pasi mbi njëqind fëmijë vdiqën në J.K. Lon, ministria indiane e shëndetësisë ka dërguar një ekip pediatër dhe ekspertë të tjerë mjekësorë në shtetin e Rajasthan për të zbuluar se çfarë shkaktoi të gjitha ato vdekje.

Nga ana e saj, qeveria e shtetit mbrojti punën e mjekëve duke mohuar çdo neglizhencë. Sipas autoriteteve, shumica e fëmijëve të vdekur shpesh ishin raste të kompromentuara, shumë prej të cilëve kishin lindur para kohe ose tashmë të sëmurë. Kryeministri i Rajasthan, Ashok Gehlot shkroi në Tëitter se J.K. Loni ishte i pajisur me pajisjet më të mira mjekësore.

Sidoqoftë, sipas agjencisë së lajmeve Press Trust of India, 70% e pajisjeve kryesore si pompa infuzioni, ngrohje uji dhe nebulizatorë për bebet në spitalin Kota nuk do të kishin qenë në gjendje pune. Sikur të mos mjaftonte kjo, stafi i mjekëve dhe infermierëve në repartin e pediatrisë gjithashtu do të ishte i pamjaftueshëm.

Autoritetet vendosën të shpërndanin batanije dhe soba në fund të dhjetorit. "Ne kemi përjetuar ferr – tha Pooja, nëna e një djali 2 muajsh të shtruar në spital publik – ata filluan pastrimin vetëm pasi shpërtheu skandali në gazeta dhe kur mbërritën ministrat për vizitë".

Gjatë vitit 2019, gati një mijë fëmijë vdiqën në të njëjtin spital. Sipas Unicef, në vitin 2017 kishte rreth 600 mijë vdekje të parakohshme të fëmijëve në Indi, një shifër që korrespondon me një çerek të totalit të botës. Shkalla e lartë e vdekshmërisë foshnjore në disa prej rajoneve më të varfra indiane ka zbuluar të metat e sistemit shëndetësor.

Po ashtu peshon mungesa e lidhjeve midis fshatrave të largëta dhe ambienteve mjekësore. Familjet më të varfra, në fakt, duhet të udhëtojnë qindra kilometra para se të arrijnë në një spital qeveritar të pajisur mirë. Një udhëtim që shpesh dëshmon fatale për foshnjat./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...