Kripë, qumësht dhe… disa metoda efikase për të pastruar njollat në atletet tuaja
Transmetuar më 14-01-2020, 13:45

Mënyrat për të pastruar këpucët tuaja apo atletet tuaja të bardha dhe kthimin e tyre saktësisht sikur të ishin të reja sapo u morën nga kutia mund t’i gjeni në këtë artikull. Në fakt ka disa metoda natyrale që janë në gjendje të zbardhin shollin e atleteve tuaja duke i bërë ato të duken si të reja.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë të gjitha truket e mundshme shtëpiake për të hequr njollat ​​dhe shenjat e papastërtisë pa rrezikuar dëmtimin ose më keq, duke rrezikuar shëndetin tuaj.

Një mënyrë është të përdorni uthull të bardhë dhe sode buke: është një nga metodat më efektive. Soda e bukës është e famshme për aftësinë e saj për të zbardhur dhe pastruar, si dhe për vetitë e saja antibakteriale dhe antiseptike.

E gjithë kjo do të jetë e dobishme edhe në heqjen e baktereve që krijojnë erë të keqe në këmbë. Uthulla e bardhë, nga ana tjetër, ka funksione pastruese dhe antibakteriale që do të rrisin cilësitë e bikarbonatit të natriumit të përshkruar.

Do t’ju duhet gjysmë gote uthull e bardhë, një furçë dhe gjysmë gote sode buke. Le të kalojmë në fazën e realizimit duke shpjeguar udhëzimet.

Brenda një tasi do të duhet të përzieni sode buke dhe uthull të bardhë. Kjo përzierje do të formojë një shkumë. Brenda kësaj vendosni një furçë.

Pasi të jetë bërë kjo, fërkojeni atë në këpucë sidomos në skajet dhe njollat . Në këtë pikë, lëreni për rreth gjysmë ore, pastaj shpëlajeni dhe lëreni të thahet.

Një metodë tjetër është të përdorni kripë të trashë. Kripa e trashë ka veti antibakteriale dhe pastruese, cilësi të cilat do të jenë shumë të dobishme për heqjen e njollave dhe papastërtive që bashkohen me atletet, si dhe përmirësimin e ngjyrës së bardhë.

Përbërësit e nevojshëm do të jenë sapun natyral, gjysmë gote kripë e trashë dhe një furçë. Pasi të keni marrë të gjitha këto, lani thembrat e këpucëve, fërkoni kripën e trashë në furçë, brenda dhe jashtë këpucëve. Më pas lëreni të pushojë për një orë, pastaj laje me ujë të ftohtë dhe lëreni të thahet.

Një mënyrë tjetër është duke përdorur pastë dhëmbësh. Thjesht vendosni një sasi të vogël pastë dhëmbësh të bardhë në njollat ​​e këpucëve, fërkoni fuqishëm dhe në fund hiqni gjithçka.

Pas kthimit në metodën e kripës, ajo mund të rrisë më tej karakterin e saj të pastruesve, dezinfektuesve dhe zbardhjes duke shtuar qumësht. Në këtë rast, duhet të keni gjysmë litër ujë, një litër qumësht dhe gjysmë gote kripë të trashë.

Me këto përbërës, procedoni duke derdhur qumështin, kripën dhe ujin në një tas. Kështu që lini këpucët të zhyten për tre orë. Menjëherë pas kësaj, fshij mirë me një furçë dhe më pas përdor sapun. Në fund shpëlajeni dhe lëreni të thahen, rezultati fdo të jetë mbreslënës./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...