Masakroi 13 oficerë policie, vdes femra e vetme e bandës kriminale
Transmetuar më 14-01-2020, 13:08

Një femër, pjesë e një bande kriminale është plagosur në mënyrë fatale gjatë një shkëmbimi zjarri me policinë në Meksikë.

Pamjet dhe fotografitë konfirmojnë se identiteti i saj është María Guadalupe López Esquivel, e njohur si ‘La Catrina’, një anëtare e femrës të një skuadre të kartelit që masakroi 13 oficerë policie në tetor.

Tatuazhi ‘Catrina’ që kishte në krah arriti të zbulonte identitetin për policinë. Catrina është një figurë femërore skeletore me një kapelë të gjerë që është shoqëruar me Ditën e të Vdekurve të Meksikës.

21-vjeçarja ishte e përfshirë në sulmin kundër ushtrisë, gardës dhe policisë në La Bocanda.

Zyrtarët në Michoacán tha që gjashtë meshkujt të armatosur ishin në vendngjarje dhe një femër kur hapën zjarr ndaj ushtarëve e policëve./a.m/noa.al/