Vullkani Taal: Paralajmërohet shpërthimi i rrezikshëm
Transmetuar më 13-01-2020, 08:51

Një vullkan në Filipine ka filluar të nxjerrë llavën, ndërkohë që autoritetet kanë parajmëruar se mund të ndodhë një shpërthim i madh brenda disa orësh.

Në orët e para të së hënës llava e dobët filloi të rrjedhë nga vullkani Taal, i vendosur rreth 70 km në jug të kryeqytetit Manila.

Pasi lëshoi hirin, doli llava dhe bëri që të evakuoheshin 8 mijë banorë nga zona. Taal është vullkani i dytë më aktiv në Filipine.

I ndodhur në një ishull në mes të një liqeni, ai është një nga vullkanet më të vegjël në botë dhe ka regjistruar të paktën 34 shpërthime në 450 vitet e kaluara.

Autoritetet në provincën përreth, Batangas, kanë deklaruar një "gjendje katastrofe", duke nënshkruar një ndërprerje të madhe./a.m/noa.al/

Loading...
Loading...